Post by iamin1200 on Nov 11, 2024 23:12:54 GMT -6
Svoju debetnú kartu môžete pred napadnutím chrániť niekoľkými spôsobmi, napríklad používaním kreditnej karty na nákupy namiesto debetnej karty, zabezpečením svojich bankových účtov silnými heslami a používaním zabezpečených sietí na online nákupy. K podvodom s debetnými kartami môže dôjsť prostredníctvom phishingových útokov, narušenia údajov, skimmingu kariet alebo dokonca krádeže vašej fyzickej debetnej karty. Ak je vaša debetná karta hacknutá , môže to viesť k odcudzeniu vašich peňazí a identity.
Pokračujte v čítaní a Telegramové údaje dozviete sa deväť užitočných tipov, ako ochrániť svoju debetnú kartu pred nesprávnymi rukami.
1. Namiesto debetnej karty použite kreditnú kartu
Spoliehanie sa na kreditnú kartu namiesto vašej debetnej karty vás môže chrániť pred podvodmi. Hlavným dôvodom používania kreditnej karty namiesto debetnej karty je, že kreditné karty ponúkajú lepšiu ochranu. Ak je napríklad vaša debetná karta hacknutá a niekto na vašu kartu podvodne zaúčtuje, peniaze vám prídu priamo z vášho bankového účtu. Ak však dôjde k napadnutiu vašej kreditnej karty, finančná inštitúcia karty je zodpovedná za splatenie podvodných poplatkov, a nie za stratu pochádzajúcu z vašich financií. Niektoré miesta, kde môže byť používanie debetnej karty pre vás riskantné, zahŕňajú čerpacie stanice, reštaurácie, internetové obchody, turistické atrakcie, vyskakovacie stánky a športové podujatia. Na týchto miestach nikdy neviete, kto môže vidieť informácie o vašej karte a použiť ich na podvod.
2. Zabezpečte svoje bankové účty pomocou silných hesiel a MFA
Všetky vaše online účty by mali byť zabezpečené silným heslom a viacfaktorovým overením (MFA), ale najmä vaše bankové účty musia byť chránené týmito silnými bezpečnostnými metódami, aby sa zabránilo krádeži vašich peňazí. Silné heslo pozostáva z minimálne 16 znakov a kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a symbolov. Používanie silného a jedinečného hesla pre váš bankový účet značne sťažuje kyberzločincom preniknúť do vášho účtu a ukradnúť vaše financie.
Okrem používania silných hesiel by ste si mali zabezpečiť svoje bankové účty pomocou MFA , čo je dodatočné bezpečnostné opatrenie, ktoré overí vašu identitu predtým, ako získate prístup k svojim účtom. Povolenie MFA na vašich účtoch zaistí, že aj keď kyberzločinec pozná vaše používateľské meno a heslo, nebude mať prístup k vašim účtom bez dodatočného dokladu totožnosti. Niektoré príklady MFA zahŕňajú PIN, odpoveď na bezpečnostnú otázku, kód z overovacej aplikácie, prístupový kľúč, váš odtlačok prsta alebo rozpoznávanie tváre. Nastavenie MFA na vašich online bankových účtoch vám dá pokoj, pretože viete, že nikto nemá prístup k vašim citlivým finančným informáciám bez vašej jedinečnej metódy overenia vašej identity.
Obrázok znázorňujúci, ako dlho by kyberzločincovi trvalo prelomiť vaše heslo.
3. Používajte iba bezpečné bankomaty
Keď používate bankomat na získanie hotovosti, uistite sa, že ho používate v banke, pretože sú častejšie monitorované bezpečnostnými kamerami. Vonkajšie bankomaty sú menej bezpečné, pretože bankomaty, ktoré nie sú monitorované alebo nie sú spojené s bankou, s väčšou pravdepodobnosťou obsahujú skimmery kreditných kariet , čo sú zariadenia pripojené k čítačkám kariet na odcudzenie informácií o vašej karte. Skimmer na kreditné karty môžete spozorovať tak, že budete hľadať sfalšované bezpečnostné plomby na bankomatoch, testovať uvoľnenosť čítačky kariet alebo sa dokonca pozrieť do samotnej čítačky kariet. Ak používate svoju debetnú kartu v nezabezpečenom bankomate, riskujete, že informácie o vašej karte budú prečítané a použité na podvody s debetnými kartami. Používaním iba bezpečných bankových bankomatov namiesto podozrivých vonkajších bankomatov minimalizujete riziko, že sa stanete obeťou podvodu s debetnými kartami, a ochránite svoje súkromie.
4. Zvážte použitie bezkontaktnej platby
Bezkontaktná platba je pohodlný spôsob, ako sa vyhnúť skimmingu kreditných kariet a znížiť pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou podvodu s debetnými kartami. Tým, že svoju debetnú kartu nebudete musieť vkladať do čítačky kariet, eliminujete možnosť, že budete pri používaní možností platby priložením, ako sú Apple Pay, Google Pay alebo Samsung Pay, prečítané. Keď priložením karty dokončíte platbu, svoju fyzickú debetnú kartu môžete uložiť na bezpečnom mieste, ako je napríklad peňaženka, čím sa zníži pravdepodobnosť jej krádeže alebo hacknutia. Uloženie debetnej karty v digitálnej peňaženke vám umožňuje jednoducho nakupovať online alebo osobne bez obáv zo straty debetnej karty alebo odcudzenia finančných informácií.
5. Na online nákupy používajte zabezpečené siete
Nikdy nekupujte online na verejných miestach alebo pri používaní nezabezpečených WiFi sietí. Ak napríklad urobíte veľký nákup, keď ste pripojení k nebezpečnej verejnej sieti Wi-Fi, riskujete, že niekto hackne sieť a bude môcť vidieť všetky informácie o vašej karte. Ak potrebujete na uskutočnenie finančnej transakcie použiť verejnú sieť WiFi , nezabudnite použiť osobnú virtuálnu privátnu sieť (VPN), aby ste chránili svoje súkromie online šifrovaním internetového pripojenia. Pomocou VPN je pripojenie k verejnej sieti Wi-Fi oveľa bezpečnejšie, pretože počítačoví zločinci nemôžu zhromažďovať vaše údaje ani zachytávať žiadnu vašu online aktivitu.
6. Dávajte si pozor na phishingové podvody
Ak si nedáte pozor, phishingové podvody môžu viesť k napadnutiu vašej debetnej karty, pretože phishingové správy často obsahujú škodlivé odkazy. Cieľom zahrnutia týchto odkazov do phishingových podvodov je oklamať vás, aby ste na ne klikli. akonáhle tak urobíte, môže sa stať, že vás navedieme na zadanie osobných údajov, alebo budete mať vo svojom zariadení nainštalovaný malvér . Môžete dostať nevyžiadaný e-mail od niekoho, kto tvrdí, že pracuje pre spoločnosť, v ktorej bankujete, a požiada vás, aby ste klikli na odkaz a prihlásili sa do svojho bankového účtu, aby ste zabránili deaktivácii. Ak prepadnete tomuto podvodu a zadáte prihlasovacie údaje k svojmu bankovému účtu, podvodník bude mať prístup k vášmu bankovému účtu a môže vám ukradnúť peniaze. Pred kliknutím na odkaz vždy skontrolujte, či je bezpečný. Umiestnite kurzor myši na adresu URL, aby ste zistili, či sa zhoduje so spoločnosťou, od ktorej má byť, alebo odkaz skopírujte a prilepte do nástroja na kontrolu adries URL, ako je napríklad Google Transparency Report .
7. Pravidelne si kontrolujte výpisy z bankového účtu
Častou kontrolou výpisov z bankového účtu si môžete rýchlo všimnúť akúkoľvek nezvyčajnú aktivitu alebo podozrivé poplatky na vašej debetnej karte. Čím skôr môžete zachytiť podvodnú aktivitu na svojej debetnej karte, tým rýchlejšie to môžete nahlásiť svojej finančnej inštitúcii, čo zvyšuje vaše šance na získanie stratených finančných prostriedkov. Keď sa dozvedia o neschválených transakciách, môžu vám pomôcť získať peniaze späť, ale iba do obmedzeného počtu dní od zaúčtovania podvodných poplatkov.
8. Povoľte upozornenia zo svojho bankového účtu
Prijímanie upozornení z vašich bankových účtov, keď dôjde k podozrivej aktivite, pomôže chrániť vašu debetnú kartu pred napadnutím. Povolením upozornení na bankových účtoch získate v reálnom čase prehľad o akejkoľvek neoprávnenej aktivite alebo podvodných poplatkoch, takže môžete rýchlo konať a okamžite nahlásiť podvod svojej banke. Mnoho populárnych bánk ponúka upozornenia na podozrivú aktivitu, zahraničné transakcie, odmietnuté platby a nízke zostatky, čo môže naznačovať, že sa niekto nabúral do vášho účtu debetnej karty. Môžete si vybrať, či chcete tieto upozornenia dostávať prostredníctvom e-mailu, textových správ a/alebo upozornení push.
9. Väčšinu peňazí si nechajte vo svojich úsporách
Väčšina vašich peňazí by mala ísť na váš sporiaci účet, pretože udržiavanie nízkeho zostatku na vašej debetnej karte zabráni hackerom vo veľkých nákupoch. Keďže hacker by nechcel vybrať peniaze za veľký nákup, aby sa vyhol odhaleniu, je najlepšie udržiavať nízky zostatok na bežnom účte pre prípad odcudzenia vašej debetnej karty. Nižší zostatok tiež uľahčuje rozpoznanie podvodu s debetnými kartami, pretože s menšou sumou peňazí je možné uskutočniť menej poplatkov.
Nestaňte sa obeťou podvodu s debetnými kartami
Myšlienka napadnutia vašej debetnej karty a potenciálne straty značného množstva peňazí je desivá a stresujúca. Našťastie, ak budete postupovať podľa týchto tipov, môžete chrániť svoju debetnú kartu pred napadnutím a svoje peniaze pred pádom do nesprávnych rúk. Udržujte svoju identitu a financie v bezpečí používaním kreditnej karty namiesto debetnej karty, vyberaním peňazí zo zabezpečených bankomatov a zabezpečením svojich bankových účtov silnými heslami. Skvelý spôsob, ako vytvárať a ukladať heslá, je použiť Keeper Password Manager , ktorý obsahuje vstavaný generátor hesiel a bezpečný, šifrovaný trezor. Môžete tiež bezpečne uložiť informácie o svojej platobnej karte v aplikácii Keeper pre bezpečný a jednoduchý prístup odkiaľkoľvek.
Začnite svoju bezplatnú 30-dňovú skúšobnú verziu Keeper Password Manager ešte dnes, aby ste si uložili informácie o svojej debetnej karte a aktualizovali svoje prihlasovacie údaje k bankovému účtu, aby boli silné a jedinečné.
Pokračujte v čítaní a Telegramové údaje dozviete sa deväť užitočných tipov, ako ochrániť svoju debetnú kartu pred nesprávnymi rukami.
1. Namiesto debetnej karty použite kreditnú kartu
Spoliehanie sa na kreditnú kartu namiesto vašej debetnej karty vás môže chrániť pred podvodmi. Hlavným dôvodom používania kreditnej karty namiesto debetnej karty je, že kreditné karty ponúkajú lepšiu ochranu. Ak je napríklad vaša debetná karta hacknutá a niekto na vašu kartu podvodne zaúčtuje, peniaze vám prídu priamo z vášho bankového účtu. Ak však dôjde k napadnutiu vašej kreditnej karty, finančná inštitúcia karty je zodpovedná za splatenie podvodných poplatkov, a nie za stratu pochádzajúcu z vašich financií. Niektoré miesta, kde môže byť používanie debetnej karty pre vás riskantné, zahŕňajú čerpacie stanice, reštaurácie, internetové obchody, turistické atrakcie, vyskakovacie stánky a športové podujatia. Na týchto miestach nikdy neviete, kto môže vidieť informácie o vašej karte a použiť ich na podvod.
2. Zabezpečte svoje bankové účty pomocou silných hesiel a MFA
Všetky vaše online účty by mali byť zabezpečené silným heslom a viacfaktorovým overením (MFA), ale najmä vaše bankové účty musia byť chránené týmito silnými bezpečnostnými metódami, aby sa zabránilo krádeži vašich peňazí. Silné heslo pozostáva z minimálne 16 znakov a kombinácie veľkých a malých písmen, číslic a symbolov. Používanie silného a jedinečného hesla pre váš bankový účet značne sťažuje kyberzločincom preniknúť do vášho účtu a ukradnúť vaše financie.
Okrem používania silných hesiel by ste si mali zabezpečiť svoje bankové účty pomocou MFA , čo je dodatočné bezpečnostné opatrenie, ktoré overí vašu identitu predtým, ako získate prístup k svojim účtom. Povolenie MFA na vašich účtoch zaistí, že aj keď kyberzločinec pozná vaše používateľské meno a heslo, nebude mať prístup k vašim účtom bez dodatočného dokladu totožnosti. Niektoré príklady MFA zahŕňajú PIN, odpoveď na bezpečnostnú otázku, kód z overovacej aplikácie, prístupový kľúč, váš odtlačok prsta alebo rozpoznávanie tváre. Nastavenie MFA na vašich online bankových účtoch vám dá pokoj, pretože viete, že nikto nemá prístup k vašim citlivým finančným informáciám bez vašej jedinečnej metódy overenia vašej identity.
Obrázok znázorňujúci, ako dlho by kyberzločincovi trvalo prelomiť vaše heslo.
3. Používajte iba bezpečné bankomaty
Keď používate bankomat na získanie hotovosti, uistite sa, že ho používate v banke, pretože sú častejšie monitorované bezpečnostnými kamerami. Vonkajšie bankomaty sú menej bezpečné, pretože bankomaty, ktoré nie sú monitorované alebo nie sú spojené s bankou, s väčšou pravdepodobnosťou obsahujú skimmery kreditných kariet , čo sú zariadenia pripojené k čítačkám kariet na odcudzenie informácií o vašej karte. Skimmer na kreditné karty môžete spozorovať tak, že budete hľadať sfalšované bezpečnostné plomby na bankomatoch, testovať uvoľnenosť čítačky kariet alebo sa dokonca pozrieť do samotnej čítačky kariet. Ak používate svoju debetnú kartu v nezabezpečenom bankomate, riskujete, že informácie o vašej karte budú prečítané a použité na podvody s debetnými kartami. Používaním iba bezpečných bankových bankomatov namiesto podozrivých vonkajších bankomatov minimalizujete riziko, že sa stanete obeťou podvodu s debetnými kartami, a ochránite svoje súkromie.
4. Zvážte použitie bezkontaktnej platby
Bezkontaktná platba je pohodlný spôsob, ako sa vyhnúť skimmingu kreditných kariet a znížiť pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou podvodu s debetnými kartami. Tým, že svoju debetnú kartu nebudete musieť vkladať do čítačky kariet, eliminujete možnosť, že budete pri používaní možností platby priložením, ako sú Apple Pay, Google Pay alebo Samsung Pay, prečítané. Keď priložením karty dokončíte platbu, svoju fyzickú debetnú kartu môžete uložiť na bezpečnom mieste, ako je napríklad peňaženka, čím sa zníži pravdepodobnosť jej krádeže alebo hacknutia. Uloženie debetnej karty v digitálnej peňaženke vám umožňuje jednoducho nakupovať online alebo osobne bez obáv zo straty debetnej karty alebo odcudzenia finančných informácií.
5. Na online nákupy používajte zabezpečené siete
Nikdy nekupujte online na verejných miestach alebo pri používaní nezabezpečených WiFi sietí. Ak napríklad urobíte veľký nákup, keď ste pripojení k nebezpečnej verejnej sieti Wi-Fi, riskujete, že niekto hackne sieť a bude môcť vidieť všetky informácie o vašej karte. Ak potrebujete na uskutočnenie finančnej transakcie použiť verejnú sieť WiFi , nezabudnite použiť osobnú virtuálnu privátnu sieť (VPN), aby ste chránili svoje súkromie online šifrovaním internetového pripojenia. Pomocou VPN je pripojenie k verejnej sieti Wi-Fi oveľa bezpečnejšie, pretože počítačoví zločinci nemôžu zhromažďovať vaše údaje ani zachytávať žiadnu vašu online aktivitu.
6. Dávajte si pozor na phishingové podvody
Ak si nedáte pozor, phishingové podvody môžu viesť k napadnutiu vašej debetnej karty, pretože phishingové správy často obsahujú škodlivé odkazy. Cieľom zahrnutia týchto odkazov do phishingových podvodov je oklamať vás, aby ste na ne klikli. akonáhle tak urobíte, môže sa stať, že vás navedieme na zadanie osobných údajov, alebo budete mať vo svojom zariadení nainštalovaný malvér . Môžete dostať nevyžiadaný e-mail od niekoho, kto tvrdí, že pracuje pre spoločnosť, v ktorej bankujete, a požiada vás, aby ste klikli na odkaz a prihlásili sa do svojho bankového účtu, aby ste zabránili deaktivácii. Ak prepadnete tomuto podvodu a zadáte prihlasovacie údaje k svojmu bankovému účtu, podvodník bude mať prístup k vášmu bankovému účtu a môže vám ukradnúť peniaze. Pred kliknutím na odkaz vždy skontrolujte, či je bezpečný. Umiestnite kurzor myši na adresu URL, aby ste zistili, či sa zhoduje so spoločnosťou, od ktorej má byť, alebo odkaz skopírujte a prilepte do nástroja na kontrolu adries URL, ako je napríklad Google Transparency Report .
7. Pravidelne si kontrolujte výpisy z bankového účtu
Častou kontrolou výpisov z bankového účtu si môžete rýchlo všimnúť akúkoľvek nezvyčajnú aktivitu alebo podozrivé poplatky na vašej debetnej karte. Čím skôr môžete zachytiť podvodnú aktivitu na svojej debetnej karte, tým rýchlejšie to môžete nahlásiť svojej finančnej inštitúcii, čo zvyšuje vaše šance na získanie stratených finančných prostriedkov. Keď sa dozvedia o neschválených transakciách, môžu vám pomôcť získať peniaze späť, ale iba do obmedzeného počtu dní od zaúčtovania podvodných poplatkov.
8. Povoľte upozornenia zo svojho bankového účtu
Prijímanie upozornení z vašich bankových účtov, keď dôjde k podozrivej aktivite, pomôže chrániť vašu debetnú kartu pred napadnutím. Povolením upozornení na bankových účtoch získate v reálnom čase prehľad o akejkoľvek neoprávnenej aktivite alebo podvodných poplatkoch, takže môžete rýchlo konať a okamžite nahlásiť podvod svojej banke. Mnoho populárnych bánk ponúka upozornenia na podozrivú aktivitu, zahraničné transakcie, odmietnuté platby a nízke zostatky, čo môže naznačovať, že sa niekto nabúral do vášho účtu debetnej karty. Môžete si vybrať, či chcete tieto upozornenia dostávať prostredníctvom e-mailu, textových správ a/alebo upozornení push.
9. Väčšinu peňazí si nechajte vo svojich úsporách
Väčšina vašich peňazí by mala ísť na váš sporiaci účet, pretože udržiavanie nízkeho zostatku na vašej debetnej karte zabráni hackerom vo veľkých nákupoch. Keďže hacker by nechcel vybrať peniaze za veľký nákup, aby sa vyhol odhaleniu, je najlepšie udržiavať nízky zostatok na bežnom účte pre prípad odcudzenia vašej debetnej karty. Nižší zostatok tiež uľahčuje rozpoznanie podvodu s debetnými kartami, pretože s menšou sumou peňazí je možné uskutočniť menej poplatkov.
Nestaňte sa obeťou podvodu s debetnými kartami
Myšlienka napadnutia vašej debetnej karty a potenciálne straty značného množstva peňazí je desivá a stresujúca. Našťastie, ak budete postupovať podľa týchto tipov, môžete chrániť svoju debetnú kartu pred napadnutím a svoje peniaze pred pádom do nesprávnych rúk. Udržujte svoju identitu a financie v bezpečí používaním kreditnej karty namiesto debetnej karty, vyberaním peňazí zo zabezpečených bankomatov a zabezpečením svojich bankových účtov silnými heslami. Skvelý spôsob, ako vytvárať a ukladať heslá, je použiť Keeper Password Manager , ktorý obsahuje vstavaný generátor hesiel a bezpečný, šifrovaný trezor. Môžete tiež bezpečne uložiť informácie o svojej platobnej karte v aplikácii Keeper pre bezpečný a jednoduchý prístup odkiaľkoľvek.
Začnite svoju bezplatnú 30-dňovú skúšobnú verziu Keeper Password Manager ešte dnes, aby ste si uložili informácie o svojej debetnej karte a aktualizovali svoje prihlasovacie údaje k bankovému účtu, aby boli silné a jedinečné.